• 19 kwietnia 2025

Dieta ketonowa jest specyficznym planem żywieniowym, który maksymalnie ogranicza spożycie węglowodanów – zarówno cukrów szybkich, jak i wolnych węglowodanów, aby otrzymywać energię z rozkładu glukozy. U podstaw diety ketogenicznej leży wygłodzenie organizmu bez faktycznej głodówki.

Na czym polega dieta ketogeniczna - zasady

Powstanie i pierwsze masowe upowszechnienie pierwowzorów rodzajów nowoczesnych diet ketonowych nastąpiło ponad 100 lat temu, na przełomie XIX i XX wieku, w amerykańskich sanatoriach fizjoterapeutycznych. Dieta ketonowa stała się ratunkiem w leczeniu dzieci z padaczką. W przeciwieństwie do dostępnych wówczas leków przeciwdrgawkowych klasyczna dieta ketogeniczna blokowała rozwój napadów padaczkowych bez skutków ubocznych. Ale nowe leki przeciwpadaczkowe na jakiś czas sprawiły, że epileptolodzy dziecięcy zapomnieli o diecie ketonowej.

Dziś powszechnie stosowana jest dieta ketogeniczna. Zasady diety przyjęli fani odchudzania, leczenia otyłości. Ketogeniczne systemy żywieniowe są z powodzeniem stosowane przez sportowców, kulturystów, profesjonalistów fitness i prowadzących zdrowy tryb życia. Prowadzone są badania nad skutecznością menu diety ketogenicznej jako wspomagającego leczenia zaburzeń metabolicznych i neurodegeneracji, takich jak choroba Alzheimera, autoimmunologiczne stwardnienie rozsiane i zespół niedoboru transportera glukozy-1.

Odchudzanie to jedno z najczęstszych wskazań, gdy stosowana jest dieta ketogeniczna. Zasady redukcji tłuszczu są tu stosunkowo proste. Jest to możliwe dzięki procesowi zwanemu ketozą. To tworzenie dużej liczby ciał ketonowych podczas rozkładu tłuszczu. Proces jest adaptacyjną odpowiedzią na niedobór węglowodanów. Natura wymyśliła ketozę , ponieważ kwasy tłuszczowe uwalniane podczas spalania tłuszczu nie mogą pokonać bariery krew-mózg w mózgu i dostarczyć mu energii potrzebnej do pracy. W rzeczywistości dieta ketogeniczna pomaga schudnąć, chroniąc mózg przed głodem.

Ketoza zaczyna się od 5-dniowego i ciągłego, regularnego lub przerywanego schematu, ale z ostrym niedoborem węglowodanów. Ich udział w bilansie BJU powinien wynosić <5%

Kiedy niewskazana jest dieta keto - dla kogo jest zakazana?

Nie zawsze bezpieczna jest dieta keto. Dla kogo jest przeciwwskazana? Dla osób przed operacjami chirurgicznymi i plastycznymi, a także w czasie ciąży, laktacji. Przeciwwskazaniem jest nadużywanie alkoholu. Nie powinny stosować jej osoby w kategorii wiekowej 60+, w obecności hiperurykemii, ostrej przerywanej porfirii, onkologii, a także podczas leczenia lekami SGLT-2.

W niektórych przypadkach niewskazana jest dieta keto. Dla kogo może być zagrożeniem? Zgoda lekarza na dietę ketonową jest wymagana dla diabetyków typu 1, osób z problemami nerek i wątroby, z rozpoznaniem CHF i/lub zaburzeniami rytmu serca, po przebytym udarze lub chorobie zakaźnej. Lekarze z wielką ostrożnością dopuszczają dietę ketogeniczną osobom, które mają problemy z układem oddechowym.

Dieta keto

Na czym polega dieta keto – rodzaje

Istnieją różne rodzaje diety ketonowej. Nieoficjalnie wyróżnia się 9 rodzajów (rodzajów) diet ketogenicznych: klasyczna lub standardowa, wysoce ograniczona węglowodanowa, dobrze sformułowana, średniołańcuchowa, hipokaloryczna dieta ketonowa, cykliczna, wysokobiałkowa, wegańska.

Na czym polega dieta keto celowa lub ukierunkowana? Ten plan został zaprojektowany specjalnie dla sportowców i entuzjastów fitnessu. Cykliczna odmiana diety ketonowej jest dla osób, które podczas treningu wykonują duże ilości intensywnych ćwiczeń eksplozywnych, które zużywają dużo glikogenu mięśniowego. Na 1 posiłek można zjeść nie więcej niż 4-8 g węglowodanów z zielonych warzyw.

A na czym polega dieta keto wysokobiałkowa? Tu pokrywanie deficytu węglowodanów nie powinno odbywać się szybkimi dodatkowymi cukrami, ale kosztem pieczywa, płatków śniadaniowych, świeżych lub pieczonych warzyw. Na 1 posiłek należy zjeść od 40 do 120 g węglowodanów. Należy unikać owoców, ponieważ ich głównym cukrem jest fruktoza, która przede wszystkim uzupełnia zapasy glikogenu w wątrobie, a nie w mięśniach.

Dieta keto - co jeść na co dzień?

Na czym w praktyce polega dieta keto? Co jeść i co włączyć do menu? Podstawowe produkty na diecie ketonowej to:

  • - Mięso, smalec, rosół z kości, drób, jaja, ryby, owoce morza, kawior, orzechy.
  • - Masło, śmietana, fermentowane produkty mleczne standardowe i wysokotłuszczowe bez dodatku cukrów, sery twarde.
  • - Nierafinowane oleje roślinne.
  • - Świeże nieskrobiowe, zwłaszcza zielone warzywa liściaste, a także solone i marynowane bez dodatku cukru i octu.
  • - Grzyby, mleko i wiórki kokosowe, przyprawy, przyprawy.
  • - Słodziki, specjalne sosy bez węglowodanów , sosy, syropy i dressingi.
  • - Przekąski białkowe bez cukru.

Możliwa jest też wegańska dieta keto. Co jeść w tym przypadku? W diecie wegańskiej produkty zastępujące mięso, ryby i jajka to ser tofu, mięso sojowe, orzechy.

Głównym źródłem węglowodanów na diecie ketogenicznej są słodkie warzywa, takie jak marchew, dynia, burak, awokado, a także niewielka ilość niedojrzałych śliwek i brzoskwiń, limonka, cytryna, zielony grejpfrut, żurawina, truskawki, maliny, arbuz, śliwki wiśniowe. 

Top