• 19 kwietnia 2025

Dieta wegańska to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Decydują się na nią przede wszystkim osoby, które chcą zrzucić nadprogramowe kilogramy, poprawić swój stan zdrowia czy doprowadzić do mniejszej produkcji mięsa. Warto więc wiedzieć na czym polega dieta wegańska i jakie efekty może przynieść. 

Na czym polega dieta wegańska?

Dieta wegańska to bardzo ciekawe rozwiązanie. Chcąc wiedzieć na czym polega dieta wegańska, trzeba przede wszystkim zaznaczyć, że wiąże się ona z całkowitym wykluczeniem pożywienia odzwierzęcego czyli mięsa, nabiału oraz jajek. Podstawą diety są owoce, warzywa, a także produkty zbożowe, orzechy i pestki. 

Wbrew pozorom dieta wegańska nie musi być jednorodna i nudna. 

Czy wegańska dieta jest zdrowa?

Wiele osób przechodzi na dietę wegańską nie tylko z uwagi na odejście od przyjmowania produktów pochodzących od zwierząt, ale też dlatego, żeby poprawić swój stan zdrowia. Specjaliści zaznaczają, że wdrożenie diety wegańskiej może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób i zaburzeń np. nadciśnienia, otyłości, różnych nowotworów, cukrzycy typu 2 i chorób serca. 

Dodatkowo należy zaznaczyć, że dieta wegańska w porównani ze standardową dietą pozwala na obniżenie we krwi poziomu insuliny, glukozy i cholesterolu. Weganie zwykle mają niższą masę ciała. 

Zalety i wady diety wegańskiej 

Dieta wegańska wyróżnia się szeregiem zalet i wad podobnie jak każdy model. Do największych zalet należy przede wszystkim:

  • - mała zawartość kwasów tłuszczowych nasyconych, 
  • - większa zawartość witamin, a przede wszystkim witaminy C, 
  • - niski poziom sodu, 
  • - wysoki poziom potasu, który jest korzystny dla układu sercowego, 
  • - różnorodność posiłków, 
  • - wysoka zawartość błonnika, 
  • - duża zawartość substancji antyoksydacyjnych, które chronią organizm przed działaniem wolnych rodników, 
  • - wspomaganie profilaktyki wieku poważnych chorób jak np. cukrzyca czy otyłość.

Z kolei dieta wegańska wady to między innymi:

  • - niewystarczające uzupełnienie zapotrzebowania na energię, 
  • - ryzyko niedoboru witaminy B12, D3, a także żelaza, cynku oraz jodu, 
  • - większe ryzyko wystąpienia różnych chorób jak np. anemia, krzywica czy zaburzenia miesiączkowania. 

Dlatego jeśli po wdrożeniu diety wegańskiej pojawią się jakieś wątpliwości lub widoczne problemu należy się skonsultować z lekarzem lub dietetykiem. 

Dieta wegańska

Dieta wegańska a wegetariańska - najważniejsze informacje 

Wiele osób zastanawia się jakie są różnice miedzy dietą wegańską a wegetariańską. Warto przede wszystkim zaznaczyć, że wegetarianizm wiąże się z usunięciem z jadłospisu mięsa oraz innych produktów, które mają je w swoim składzie. W przeciwieństwie do wegan, wegetarianie mogą spożywać mleko, jajka, nabiał czy miód. 

Z kolei dieta wegańska, jak już wspomniano wcześniej dotyczy całkowitego wyeliminowania wszelkich produktów odzwierzęcych. 

Pełnowartościowa dieta wegańska - przykładowy jadłospis 

Pełnowartościowa dieta wegańska powinna być odpowiednio zbilansowana i urozmaicona. Przede wszystkim powinna ona bazować na produktach, które są nieprzetworzone, aby nie dopuścić do powstania ewentualnych niedoborów. 

Właściwa selekcja składników i stosowanie właściwej obróbki pozwala na utrzymanie wartościowych minerałów jak np. cynk, wapń czy żelazo. Aby dostarczyć organizmowi najważniejszych składników odżywczych, warto np. stosować pieczywo razowe na zakwasie. Posiada ono niską zawartość fitynianów, które znacznie utrudniają proces wchłaniania minerałów. 

Aby u osób na diecie wegańskiej żelazo było lepiej przyswajalne, warto do codziennego jadłospisu wprowadzić warzywa, a także owoce, które są bogate w witaminę C, a także kwasy organiczne. Najlepszym rozwiązaniem będzie kiwi, porzeczki czy jabłka. 

Białko w diecie wegańskiej 

W diecie wegańskiej należy wdrożyć produkty, które są źródłem białka. Najlepszym rozwiązaniem będzie m.in. soczewica, groch, soja czy fasola. Osoby, które uprawiają sport lub mają pracę wiążącą się z większym wysiłkiem fizycznym mogą dodatkowo zastosować specjalne odżywki białkowe. 

Węglowodany w diecie wegańskiej 

W diecie wegańskiej bardzo ważne są także produkty, które są źródłem węglowodanów. Przede wszystkim świetnie sprawdzą się warzywa skrobiowe jak np. ziemniaki czy bataty, czy świeże lub suszone owoce, ryż i pieczywo. Węglowodany można też pozyskać jedząc wafle zbożowe, kasze i makarony, a także różne przetwory owocowe. 

Tłuszcze w diecie wegańskiej 

Oczywiście stosując dietę wegańską trzeba także przyjmować produkty, które stanowią źródło tłuszczy. Wybrać można m.in. niesolone orzechy, różne nasiona np. słonecznika, chia czy maku, a także pestki dyni, masło awokado czy kakao. 

Dieta wegańska to zdrowa alternatywa dla osób, które chcę wyeliminować produkty odzwierzęce, a także zredukować masę ciała. Ma ona wiele zalet. Należy jednak pamiętać, aby dieta wegan była odpowiednio zbalansowana i urozmaicona, aby nie doprowadzić do żadnych niedoborów i niekorzystnych konsekwencji dla zdrowia. Osoby, które cierpią na przewlekłe choroby, a także kobiety w ciąże chcące przejść na dietę wegańską powinny skonsultować się z dietetykiem. 

Top