Właściwy schemat picia jest ważnym warunkiem prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Woda jest głównym elementem składającym się na biologiczny system budowy komórek, naczyń, narządów, tkanek organizmu.
Cykl życiowy odbywa się w aktywnych procesach metabolizmu, termoregulacji, trawienia, hematopoezy i usuwania nadmiaru substancji z organizmu. Na co dzień jednak większość z nas nie myśli o tym ile wody pić dziennie i co daje picie wody. Większość ludzi pije, gdy odczuwają pragnienie. Chęć picia pojawia się już przy utracie 1 proc. wody w organizmie. Pragnienie wzrasta w czasie upałów, przy intensywnym wysiłku fizycznym, po spożyciu pikantnych i słonych potraw.
Wiadomo już co daje picie wody, ale ile należy jej pić? Ilość wody spożywanej w ciągu dnia zależy od masy ciała, stanu zdrowia, stylu życia i innych okoliczności. Brak lub nadmiar wody w organizmie prowadzi do zaburzeń procesów metabolicznych i poważnych problemów zdrowotnych. 75 procent ludzkiego mózgu jest płynne, więc migreny, bóle potyliczne i ciemieniowe oraz dolegliwości pojawiają się z powodu odwodnienia.
Istnieje kilka powodów, dla których picie wody a odchudzanie ma jest tak ważne.
Najczęściej pitą przez nas wodą jest ta butelkowana. Jakie są wady i zalety picia wody butelkowanej? Z reguły standardy jakości wody są ustalane prawnie. Woda butelkowana nie powinna zawierać barwników ani dodatków chemicznych w postaci esencji smakowych lub aromatów, a także cukru. Co ciekawe, tylko jeden procent objętości wody może zawierać naturalne aromaty (czyli uzyskane bezpośrednio z owoców lub przypraw).
W przypadku przekroczenia wskaźnika, płyn automatycznie podpada pod definicję napoju. Wady i zalety picia wody butelkowanej zależą od jej jakości. Zawsze warto bardzo dokładnie przyjrzeć się barwie wody i zwrócić uwagę na jej smak.
Przez wiele lat sądzono, że nie istnieje pojęcia takie jak nadmierne picie wody. Skutki „przedawkowania” wody są jednak bardzo groźne.
To jaka ilość wody, może być niebezpieczna dla człowieka, zależy od wielu czynników: wieku, wagi, poziomu aktywności fizycznej, warunków klimatycznych i obecności współistniejących chorób. Dlatego nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, ile wody możesz wypić. Przyjmuje się jednak, że jeśli pijesz więcej niż 3 litry na dobę, to jest to już nadmierne picie wody. Skutki, to np. brak równowagi sodu
Picie dużych ilości wody może obniżyć poziom sodu we krwi, powodując hiponatremię. Charakteryzuje się osłabieniem, bólem głowy, dezorientacją, drgawkami, a w ciężkich przypadkach śpiączką i śmiercią z powodu obrzęku mózgu.
Nadmierne spożycie wody może powodować obrzęki rąk, nóg i twarzy, a nawet całego ciała. W niektórych przypadkach jest to stan tymczasowy. Na przykład, gdy osoba wypiła dużo wody przed pójściem spać, zjadła obfity obiad z bardzo słonymi potrawami lub wypiła alkohol. Przewlekły i rozległy obrzęk z reguły „informuje” o chorobach ogólnoustrojowych. Możliwy jest również obrzęk narządów wewnętrznych, takich jak płuca, co prowadzi do niewydolności oddechowej.