Zdrowie psychiczne i fizyczne są ze sobą nierozerwalnie związane. Praktyczne doświadczenia i wieloletnie obserwacje wskazują na związek między sferą psychiczną a fizyczną w funkcjonowaniu organizmu. Innymi słowy, człowiek jest jedną funkcjonującą całością, fuzją ciała i psychiki, w której zmianom w jednym obszarze towarzyszą zmiany w innym.
Ważnym punktem stabilizującym stan psychiczny i fizyczny człowieka jest zachowanie zwykłej, prostej rutyny życia, na przykład stabilnej pory wstawania rano, czasu snu, pór posiłków. Pozwala to poradzić sobie z lękiem, dezorientacją. Zachowaj stałą porę porannej pobudki (np. 8:00) i pójścia spać (np. 22:00 - 23:00). Musisz też zrozumieć, jak aktywność fizyczna wpływa na zdrowie. Poranne ćwiczenia, codzienne spacery, a nawet sprzątanie mieszkania są kluczem do skutecznego zapobiegania pojawianiu się chorób
To jak aktywność fizyczna wpływa na zdrowie organizmu, zostało potwierdzone przez naukowców. Regularne ćwiczenia fizyczne poprawiają krążenie krwi, wzmacniają płuca i serce, pomagają przezwyciężyć wiele dolegliwości fizycznych oraz poprawiają stan psychiczny. Ćwicz przez co najmniej piętnaście do trzydziestu minut dziennie. Wykonuj ćwiczenia, które sprawiają ci radość - pływanie, szybki marsz, bieganie, jazdę na rowerze lub coś innego.
Kluczowe, jeśli chodzi o to jak dbać o zdrowie fizyczne, jest właściwe odżywianie. Ogranicz cukier, sól, herbatę, kawę. Dokładnie przeżuwaj jedzenie, jedz tylko wtedy, gdy jesteś głodny i nie podjadaj między posiłkami. Nie przejadaj się. Całkowicie unikaj alkoholu. Pamiętaj, że alkohol silnie oddziałuje destrukcyjnie na stan fizyczny i psychiczny człowieka. To jak dbać o zdrowie fizyczne określają zalecenia WHO. Np. relaks fizyczny i psychiczny są niezwykle ważne dla dobrego samopoczucia. Osoby, które mają możliwość odpoczynku, lepiej śpią, mają więcej energii. Dobrym odpoczynkiem mogą być książki, filmy lub coś innego. Możliwości ciekawego spędzenia czasu jest wiele: wystawy, muzea, teatry, spacery na łonie natury. Wszystko to pomaga znaleźć spokój, dobry nastrój, nauczyć się czegoś nowego i pożytecznego.
Człowiek spędza średnio 8 godzin w pracy. To jedna trzecia życia. To, co wpływa na zdrowie psychiczne to relacje między szefem a pracownikiem. Stan zdrowia psychicznego gwałtownie się pogarsza też, jeśli pojawiają się problemy z dziećmi lub współmałżonkiem. Sytuacja finansowa i długi często wybijają nas z naszej strefy komfortu. To, co wpływa na zdrowie psychiczne to przede wszystkim sytuacja finansowa. Zaobserwowano, że osoby, których sytuacja finansowa jest stabilna, mają również bardziej stabilny stan zdrowia psychicznego.
Oczywiście wiele zależy od charakteru i temperamentu danej osoby. Ludzie otwarci, wrażliwi i emocjonalni cierpią częściej i bardziej. Jednocześnie udowodniono, że zdrowie psychiczne ma ogromny wpływ na to, jak dana osoba czuje się fizycznie. Częste doświadczenia, wstrząsy, skandale i kłótnie mogą wywołać takie choroby jak:
Sytuacje kryzysowe nasilają objawy depresji, lęku i stresu psychicznego. Zatem jak dbać o zdrowie psychiczne?
W żadnej sytuacji nie zostawaj sam, porozmawiaj z zaufanymi osobami. W towarzystwie innych ludzi znajdziesz wsparcie i spokój ducha. Przydatna będzie rozmowa i porównanie doświadczeń, zwłaszcza na ten temat, który może pomóc w uspokojeniu się i znalezieniu rozwiązań problemów. W sytuacjach kryzysowych nie należy również tracić kontaktu z przyjaciółmi i członkami rodziny. Jeśli nie ma możliwości spotkania się z kimś, można komunikować się zdalnie. To jak dbać o zdrowie psychiczne zależy od narzędzi, które są dla ciebie dostępne. Np. w sytuacjach stresowych możesz „zająć się” czymś innym. Odśwież swoje hobby. Wyjedź na urlop.